آمار

کاربر : (0)
مهمان : (1)
ربات ها : (0)
در کل : 1 نفر آنلاین
بازدید امروز: 38
بازدید دیروز: 79 [-30.09 %]
بازدید سالانه:4330
بازدید کل:756182
بیشترین بازدید:9978 در 1395.04.16

+0  
مطالب: 145
+0  
نظرات: 1
+0  
کاربران: 1000

مدیران کل: 1
مدیران سایت: 0
اعضای ویژه: 0
انتظار تایید: 0
کاربران: 999

آمار کاربران:
امروز: 0
دیروز: 0
این هفته: 0
این ماه: 0

مروری بر زندگی بزرگان شطرنج

توسط: Admin در 10-07-1398, 00:00
  • Like
  • 0


تنها۸ سال داشت که حرکات بازی را از پدرش که استاد نیرومندی بود آموخت،اما تنها ۱۰سال بعد(آلمان ۱۹۰۴)زمانی که باید به تحصیل در رشته ریاضی می پرداخت،[بازی] را برای اولین بار جدی گرفت.در ابتدا استعدادش در دنیای ترکیبها با نشان دادن تاکتیکهای ظریف شکفته شد،اما چند شکست سنگین تغییری بنیادین در دیدگاه او ایجاد کرد و به مانورهای استراتژیک و بازی محکم پوزیسیونی روی آورد و نتایج قابل قبولی در سالهای پایانی،اولین دهه ی قرن بیستم کسب کرد..

پس از آن در سان سباستین ۱۹۱۲بعد از روبینشتاین به مقام دوم رسید و در مسابقات قهرمانی روسیه در سال بعد،پس از آلخین در جای دوم ایستاد.اما درمسابقه ی به یادمانی سنت پترزبورگ۱۹۱۴نتوانست به موفقیت قابل توجهی دست یابد.سبک اوهنوز آن طورکه باید وشاید شکل نگرفته بود و نیمزوویچ کماکان پس از (بهترینهای جهان) قرارداشت،با پایان گرفتن جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه،این فرصت را یافت که وطن را ترک کند..

او سرانجام توانسته بود گذرنامه بگیرد،از تلفظ جدید نامش به هیچ وجه دلخور نبود!درحقیقت نام اصلی او (نی یمزوویچ)بوده است که در این زمان به نیمزوویچ تغییریافت.این تغییر را با خوشحالی پذیرفت و برای مدتی در سوئد اقامت گزید.اما در سال ۱۹۲۲ به کوپنهاگ رفت و تا پایان عمرش در یک اتاق کوچک اجاره ای در آنجا ماندگار شد..

درسال ۱۹۲۳ مسابقه ی بین المللی کوپنهاگ را فتح کرد که آغازی بر دوران اوج او بود.درسالهای بعد در ۲۲ مسابقه ی بزرگ شرکت کرد و توانست ۸ مسابقه را فتح کند و در ۶ مسابقه به مقام دوم رسید.مهمترین موفقیتهای او کسب مقام اولی مشترک در مارینباد ۱۹۲۵ همراه با روبینشتاین،مقام اول در (سدن) ۱۹۲۶ یک و نیم امتیاز بیشتر از آلخین،سرانجام پیروزی بزرگش در کارلسباد ۱۹۲۹ او را به رقیب اصلی قهرمانان جهان تبدیل کرد..

درسال ۱۹۲۶ کاپابلانکا تقاضای نیمزوویچ را برای رویارویی قهرمانی جهان پذیرفته بود،اما او قادر نبود حداقل پول لازم را برای انجام آن فراهم کند.آلخین هم که درسال ۱۹۲۷ به مقام قهرمانی جهان رسید،ترجیح داد دو بار با بوگولیوبوف درسالهای ۱۹۲۹ و ۱۹۳۴ به مبارزه بنشیند.نیمزوویچ تا حدودی حق داشت که (شکایت)کند و خود را شاهزاده ی دنیای شطرنج بداند،اما به خاطر اخلاق گزنده اش،زبان تند و تیزش وشخصیت ذاتا شکاکش حامی چندانی در دنیای شطرنج نداشت..

سالها بود که ناراحتی قلبی آزارش می داد،اما مرگ زود هنگامش غافلگیر کننده بود.در اواخر سال ۱۹۳۴ ناگهان بیمار شد و به بستر افتاد.نیمزوویچ در ۱۶ مارس سال ۱۹۳۵ بر اثر بیماری ذات الریه دار فانی را وداع گفت..

اگر بخواهیم سیر تاریخی پیدایش سبک (هیپرمدرنیسم) را ریشه یابی کنیم باید به سال ۱۹۰۴ باز گردیم،زمانی که برای اولین بار تاراش با نیمزوویچ برخورد و از بازی او جدا انتقاد کرد،امری که هیچگاه از ذهن نیمزوویچ محو نشد.این سرآغاز دشمنی های این دو بود. پس از برخورد،او مکتب فرمول بندی شده ی تاراش را به دقت مورد بررسی قرار داد و در مقابل راه تازه ای را برای کنترل مرکز ابداع کرد..

بدین ترتیب اولین گامها برای آفرینش هیپرمدرنیسم برداشته شد.نیمزوویچ بسیاری از شروع بازیهایی را که اساتید قرن نوزدهم (اشتاینیتس،چیگورین،پاولسن و ویناور) بررسی کرده بودند بازدید کرد،شاخه هایی که از سوی تاراش غیر معمول خوانده می شد.نیمزوویچ تاثیر بسیار عمیقی بر تئوری شروع بازی نوین داشته است و یافتن شخص دیگری که در این راستا با او قابل مقایسه باشد،دشوار است..

نیمزوویچ برای اولین بار در سنت پترزبورگ ۱۹۱۴ دفاع(نیمزوهندی)را به دنیای شطرنج معرفی کرد.در کنار این سیستم،دفاع هندی وزیر توسط او خلق شد.شاخه ویناور در دفاع فرانسوی را عمیقا بسط داد و خود با مهره سفید e5 را در حرکت سوم بازی کرد.همچنین بارها شروع انگلیسی را با موفقیت به کار بست.در برابر(e4)حرکت Nc6...و در برابر دفاع سیسیلی شاخه Nf6....به نام او ثبت شده است..

درحرکت اول(b3ویا حرکت Nf3)را به نحو چشمگیری در مسابقات مهم به کار برد که امروزه به عنوان مسابقه [نیمزوویج -لارسن]شناخته می شود.نیمزوویچ سه کتاب مشهور دارد که مهمترین آنها (سیستم من)درسال ۱۹۲۵ عرضه شد و در حال حاضر به بسیاری از زبانهای زنده دنیا ترجمه شده است.


 
بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
اطلاعات


ارسال نظر به این پست پس از 10 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
تاریخ و نکات روز
پنج شنبه, 08 خرداد 1399

کد پیگیری فرم ارسالی
اعلانات
نظرسنجی

نظرشما در مورد سیستم؟